Blog

szalone-dni-muzyki-2017-la-danse-patronat-save-the-music

Szalone Dni Muzyki 2017 - La Danse. Patronat Save the Music

Szalone Dni Muzyki 2017 „La Danse” Warszawa, 29 września - 1 października 2017 Zbliża się ósma edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki organizowanego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia. W ciągu trzech dni w przestrzeniach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się 57 koncertów, na których wystąpi blisko… czytaj dalej »
sacer-nidus-patronat-save-the-music-nad-trasa-koncertowa

Sacer Nidus - patronat Save the Music nad trasą koncertową

Sacer Nidus - Św. Wojciech, Otton III i Boleslaw Chrobry w muzyce średniowiecznej Koncerty będą się odbywać:14 września, godz. 19:00, sala Recepcyjna w kaliskim Ratuszu15 września, godz. 19:00, kościół pw. św. Michała Archanioła16 września, godz. 19:00 katedra gnieźnieńska17 września, godz. 13:15 katedra poznańskaensemble Peregrina wystąpi… czytaj dalej »
vivaldi-nuove-sonate-recenzja-plyty

Vivaldi: Nuove Sonate. Recenzja płyty

Vivaldi: Nuove Sonate to debiutancka płyta Ensemble Scaramuccia zrealizowana we wchodzącej na polski rynek wytwórni Ayros. Współpraca zespołu młodych muzyków o wrażliwości ukształtowanej wokół nurtu wykonawstwa historycznego oraz wytwórni specjalizującej się w produkcji nagrań muzyki dawnej zaowocowała dziełem o niebywałej jakości. Wieloaspektowe wartości, jakie udało… czytaj dalej »
xi-miedzynarodowy-konkurs-muzyczny-im-michala-spisaka-dabrowa-gornicza-2017

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, Dąbrowa Górnicza 2017

Już 14 września, w 103. rocznicę urodzin patrona, w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych artystów z całego świata, każdego roku grających na innych instrumentach zgodnie z założeniem kolejnych edycji. Tym razem muzycy rywalizować będą w… czytaj dalej »
artysci-ktorzy-inspiruja-sie--muzyka-powazna

Artyści, którzy inspirują się... (Muzyka poważna)

Wydaje się, że muzyka rozrywkowa i muzyka poważna to dwa odrębne światy i nie można ich ze sobą łączyć. Wystarczy jednak nieco zagłębić się w dyskografie niektórych artystów, by odnaleźć wśród ich utworów te, które inspirowane są dziełami słyszanymi przez nas najczęściej tylko w filharmonii.… czytaj dalej »
koryfeusz-muzyki-polskiej-2017-vii-edycja-nagrody

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017. VII edycja nagrody

Rozpoczyna się siódma edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagroda zostanie przyznana w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa, a także w przyznawanej od ubiegłego roku - kategorii Debiut Roku. Do 10 września 2017 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można… czytaj dalej »
artysci-ktorzy-inspiruja-sie--mitologia-i-biblia

Artyści, którzy inspirują się... (Mitologia i Biblia)

W trzecim z serii artykule przyjrzyjmy się artystom, którzy postanowili odnieść się do tekstów kultury dobrze znanym wszystkim z lekcji języka polskiego i historii. Mitologia i Biblia FLEETWOOD MAC Brytyjsko-amerykański zespół założony w 1967 roku w Londynie na swojej pierwszej płycie zamieścił utwór pt. Rhiannon.… czytaj dalej »
confashion-jedzie-do-kopenhagi

Confashion jedzie do Kopenhagi

Jedna z najbardziej charakterystycznych polskich projektantek Kinga Król, która stoi za marką Confashion pokaże swoją najnowszą kolekcję wiosna / lato 2018 na międzynarodowych targach mody CIFF w Kopenhadze 9-11.0.08.2017. Wyjazd ten jest efektem współpracy projektantki z Instytutem Adama Mickiewicza, który pod marką Culture.pl promuje polski… czytaj dalej »
artysci-ktorzy-inspiruja-sie--malarstwo

Artyści, którzy inspirują się... (Malarstwo)

W poprzednim artykule zajmowaliśmy się powiązaniami muzyki rozrywkowej z literaturą. Tym razem skoncentrujemy się na innym dziale sztuki, który – wbrew pozorom – ma całkiem dużo wspólnego ze znanymi nam z radia piosenkami. Malarstwo QUEEN Wokalista zespołu – Freddie Mercury – na stałe zapisał się… czytaj dalej »
przekraczanie-granic-z-euro-chamber-music-festival

Przekraczanie granic z Euro Chamber Music Festival

Nie bez przyczyny Krzysztof Komendarek-Tymendorf został Ambasadorem kampanii społecznej „Save the Music” – ten niezwykle utalentowany i wszechstronny altowiolista, manager kultury oraz tegoroczny stypendysta programu „Młoda Polska” od kilku lat rozwija w Gdańsku Euro Chamber Music Festival. W jego centrum, jak nazwa wskazuje, znajduje się… czytaj dalej »
najwiecej-radosci-w-zyciu-daja-mi-moje-skrzypce

Najwięcej radości w życiu dają mi moje skrzypce

– wyznał Albert Einstein w słynnym wywiadzie udzielonym G.S. Viereckowi w 1929 roku. Brytyjski skrzypek, Nigel Kennedy podpisuje się pod tymi słowami całym sobą. Gra na instrumencie to dla tego nietuzinkowego artysty sposób na wyrażanie własnej indywidualności, a przede wszystkim niezwykła frajda, co od lat… czytaj dalej »
artysci-ktorzy-inspiruja-sie--literatura

Artyści, którzy inspirują się... (Literatura)

Rock and roll ‒ oznacza współczesny rodzaj muzyki rozrywkowo-tanecznej […]; odznacza się z reguły nieciekawym i często nonsensownym tekstem w postaci powtarzanych bezmyślnie słów […] ‒ pisał w Słowniczku muzycznym Jerzy Habela. Czasami trudno nie zgodzić się z autorem, jednak nierzadko twórcy muzyki popularnej mają… czytaj dalej »
muzyka-leczy-i-daje-nadzieje-wywiad-z-o-benedyktem-paczka-ofmcap

Muzyka leczy i daje nadzieję. Wywiad z o. Benedyktem Pączką OFMCap

Anna Kruszyńska: Otwiera Ojciec pierwszą polską szkołę muzyczną w Republice Środkowej Afryki. Skąd wziął się w ogóle taki pomysł? I dlaczego akurat szkoła muzyczna, a nie np. plastyczna? o. Benedykt Pączka: Kiedyś, jak jeszcze pracowałem jako sekretarz misyjny (to człowiek, który opiekuje się misjonarzami), jeździłem… czytaj dalej »
o-kreskowkach-slow-kilka

O kreskówkach słów kilka

Pewnie nie chcecie się do tego przyznać, ale duża część z Was ogląda jeszcze czasem kreskówki. Nie ma powodu do wstydu! Mało kto zdaje sobie sprawę z pedagogicznych właściwości niektórych animacji ‒ i nie mówię tutaj o morale płynącym z przedstawionych historii. Mam na myśli… czytaj dalej »
sztuka-zrodzila-sie-z-potrzeby-serca-wywiad-z-marcinem-steczkowskim

Sztuka zrodziła się z potrzeby serca. Wywiad z Marcinem Steczkowskim

Anna Kruszyńska: Prowadzi Pan warsztaty wokalne w ramach wydarzenia „Chór w podwórkach”. Co, oprócz wspólnego śpiewania, może zyskać uczestnik takich spotkań? Marcin Steczkowski: Lista zysków może być długa i krótka. To zależy przede wszystkim od człowieka i jego postrzegania świata. Wspólny śpiew ma wiele wymiarów,… czytaj dalej »
patronuj-mea-kulturze

Patronuj (MEA)kulturze

Posługując się definicją Słownika Języka Polskiego PWN, za patrona można uznać osobę „świętą lub bóstwo opiekuńcze, któremu oddano w opiekę jakiś kraj, obiekt osobę lub grupę” albo „zasłużoną i zwykle nieżyjącą osobę, której imię nadawane jest jakiejś instytucji lub jakiemuś miejscu”.[1] Definicje te wykluczałyby możliwość… czytaj dalej »
jak-zatrzymac-bieg-wydarzen-czyli-o-czarodziejskim-flecie-w-a-mozarta-w-poznaniu

Jak zatrzymać bieg wydarzeń, czyli o Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta w Poznaniu

Ostatnią premierą kończącego się już sezonu w Teatrze Wielkim w Poznaniu był  Czarodziejski fletu w reżyserii Sjarona Minailo z pomocą dramaturga Krystiana Lady. Spektakl można było obejrzeć w poznańskiej operze trzykrotnie, za każdym razem w nieco innej obsadzie. Ta recenzja dotyczy „premiery studenckiej”, która odbyła… czytaj dalej »
chick-corea-trio-w-krakowskim-ice

Chick Corea Trio w krakowskim ICE

Koncert żywej legendy zawsze budzi spore emocje, a jeśli takiej legendzie towarzyszą równie wielcy artyści, sięgają one zenitu. Nic dziwnego więc, że taki poziom ekscytacji już od samego początku udzielił się publiczności na koncercie Chick Corea Trio w krakowskim Centrum Kongresowym ICE i z każdym… czytaj dalej »
kody-2017-czyli-jak-polaczyc-tradycje-awangarde-i-teatr

KODY 2017, czyli jak połączyć tradycję, awangardę i teatr

W ostatnim tygodniu po raz kolejny, już dziewiąty, zabrzmiały w Lublinie KODY. Organizowany co roku przez Ośrodek Rozdroża Festiwal skupia nie tylko Lublinian, ale i miłośników muzyki współczesnej z całej Polski. W tym roku program Festiwalu miał skupić się wokół samego Lublina i teatrum dźwięku.… czytaj dalej »
jan-ekier-artysta-renesansowy-rozmowa-z-aneta-teichman

Jan Ekier - artysta renesansowy. Rozmowa z Anetą Teichman

Anna Kruszyńska: Jest Pani autorką pierwszej biografii Jana Ekiera. Co takiego zafascynowało Panią w osobie Profesora, że postanowiła Pani napisać o nim książkę? Aneta Teichman: Profesor Jan Ekier należał do grona najwybitniejszych polskich artystów XX wieku i początku XXI wieku. Jego osiągnięcia w zakresie pianistyki,… czytaj dalej »

1234