Blog

rigoletto-czyli-poprawna-inscenizacja-w-teatrze-wielkim-w-poznaniu

„Rigoletto”, czyli poprawna inscenizacja w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Teatr Wielki w Poznaniu do swojego repertuaru wybiera zwykle sprawdzone i dobrze znane dzieła. Stało się tak i tym razem, podczas pierwszej premiery nowego sezonu, wystawiono bowiem Rigoletto Giuseppe Verdiego w reżyserii Marcina Bortkiewicza. Słynną arię La donna e mobile zna przecież niemal każdy (o… czytaj dalej »
osiecka-jest-mloda

Osiecka jest młoda

Minęło już 20 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej. 20 lat od kiedy napisała ostatnią piosenkę dla maleńkiego, sopockiego teatru Atelier, który stał się jej ostoją w starości i chorobie. Banałem jest stwierdzenie, że jej piosenki są uniwersalne. Uniwersalny jest dla mnie Kaczmarski, może Stachura. Jej… czytaj dalej »
to-w-koncu-sacrum-czy-profanum

To w końcu sacrum czy profanum?

Zdaje się, że twórcy festiwalu lubią pozostawiać to pytanie bez odpowiedzi. Być może jest to słuszna idea, skoro festiwal działa już tyle lat, nie nudząc swoich widzów. Budzi się we mnie jednak pytanie – czy to usilne poszukiwanie odmiennych biegunów w sztuce nie gubi czasem… czytaj dalej »
feeling-has-no-limits-between-us-all-worldwide-interview-with-luis-fernando-perez

Feeling has no limits between us all, worldwide. Interview with Luis Fernando Pérez

Anna Kruszyńska: This year’s edition of ‘La Folle Journee’ Festival in Warsaw is dedicated to dance. Spanish music, and culture in general, as I think, is very much connected with dance. What role dance and music play in modern Spanish society? Luis Fernando Pérez: Spain… czytaj dalej »
jedyny-taki-koncert-save-the-music-i-akademia-menedzerow-muzycznych

Jedyny taki koncert - Save the Music i Akademia Menedżerów Muzycznych

Z radością informujemy o współpracy, którą zawiązaliśmy z Akademią Menedżerów Muzycznych! Owocem wspólnych działań, a także sercem kampanii Save the Music ma być coroczny koncert, którego w całości produkcją zajmą się absolwenci i uczestnicy Akademii Menedżerów Muzycznych. Cytując Przemka Kubajewskiego, koordynatora szkoły: Bardzo się cieszę,… czytaj dalej »
music-is-not-a-luxury-but-a-necessity-interview-with-peter-jablonski

Music is not a luxury but a necessity. Interview with Peter Jablonski

Anna Kruszyńska: In your repertoire you often play music by Polish composers – Chopin, Szymanowski, Kilar, Maciejewski. Are Polish composers, of course apart Chopin, popular in the world? Or is there still much to be done to promote Polish compositions? Peter Jablonski: Although with the… czytaj dalej »
4-krakowska-jesien-muzyczna-1-4-pazdziernika-2017

4. Krakowska Jesień Muzyczna (1-4 października 2017)

Wyjątkowi artyści i najpiękniejsze utwory kameralnej muzyki klasycznej! Stowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae" oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie mają radość zaprosić na cztery niezwykłe spotkania z muzyką kameralną. Program czwartej edycji Krakowskiej Jesieni Muzycznej zakłada prezentację dzieł polskich i zagranicznych kompozytorów, w tym jedno… czytaj dalej »
music-export-conference-2017

MUSIC EXPORT Conference 2017

Skąd czerpać środki na promocję muzyki? Dlaczego warto pokazywać się na festiwalach? Jaka powinna być rola rozgłośni radiowych w promocji lokalnych twórców, a jaka jest rola wytwórni? Na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedzi podczas Music Export Conference 2017, która odbędzie się już… czytaj dalej »
patrik-jablonski-nowym-ambasadorem-save-the-music

Patrik Jablonski nowym Ambasadorem Save the Music!

Patrik Jablonski (ur. 1974, Szwecja) naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Od tego momentu jego kariera potoczyła się błyskawicznie. W wieku 8 lat występował w Stockholm Concert Hall, a pierwsze zagraniczne występy odbyły się dwa lata później na festiwalu Pori Jazz w… czytaj dalej »
nie-ma-sensu-mowic-o-waznych-rzeczach-w-nieciekawy-dla-czytelnika-sposob

Nie ma sensu mówić o ważnych rzeczach w nieciekawy dla czytelnika sposób

Wywiad z Sheilą Hayman — pisarką, producentką i reżyserką filmową BBC, laureatką nagrody BAFTA, prapraprawnuczką Fanny Mendelssohn. Rozmawiały Olena Prokhorets i Magdalena Nowicka-Ciecierska. Pani działalność obejmuje wiele obszarów: pracę nad dokumentami filmowymi, działalność terapeutyczną, pisanie artykułów i książek, a także prowadzenie kulinarnego bloga. Poprzez którą… czytaj dalej »
robert-schumann-irina-chukovskaya-recenzja-plyty

Robert Schumann: Irina Chukovskaya. Recenzja płyty

Jedną z najnowszych propozycji wytwórni DUX jest płyta z fortepianowymi utworami Roberta Schumanna w wykonaniu rosyjskiej pianistki – Iriny Władimirownej Pietrowa- Czukowskiej. Na płycie znajdują się utwory Schumanna z lat 30. XIX wieku, które charakteryzują się silnym nasyceniem emocjonalnym. Utwory na płycie zostały ułożone w… czytaj dalej »
szalone-dni-muzyki-2017-la-danse-patronat-save-the-music

Szalone Dni Muzyki 2017 - La Danse. Patronat Save the Music

Szalone Dni Muzyki 2017 „La Danse” Warszawa, 29 września - 1 października 2017 Zbliża się ósma edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki organizowanego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia. W ciągu trzech dni w przestrzeniach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się 57 koncertów, na których wystąpi blisko… czytaj dalej »
sacer-nidus-patronat-save-the-music-nad-trasa-koncertowa

Sacer Nidus - patronat Save the Music nad trasą koncertową

Sacer Nidus - Św. Wojciech, Otton III i Boleslaw Chrobry w muzyce średniowiecznej Koncerty będą się odbywać:14 września, godz. 19:00, sala Recepcyjna w kaliskim Ratuszu15 września, godz. 19:00, kościół pw. św. Michała Archanioła16 września, godz. 19:00 katedra gnieźnieńska17 września, godz. 13:15 katedra poznańskaensemble Peregrina wystąpi… czytaj dalej »
vivaldi-nuove-sonate-recenzja-plyty

Vivaldi: Nuove Sonate. Recenzja płyty

Vivaldi: Nuove Sonate to debiutancka płyta Ensemble Scaramuccia zrealizowana we wchodzącej na polski rynek wytwórni Ayros. Współpraca zespołu młodych muzyków o wrażliwości ukształtowanej wokół nurtu wykonawstwa historycznego oraz wytwórni specjalizującej się w produkcji nagrań muzyki dawnej zaowocowała dziełem o niebywałej jakości. Wieloaspektowe wartości, jakie udało… czytaj dalej »
xi-miedzynarodowy-konkurs-muzyczny-im-michala-spisaka-dabrowa-gornicza-2017

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, Dąbrowa Górnicza 2017

Już 14 września, w 103. rocznicę urodzin patrona, w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych artystów z całego świata, każdego roku grających na innych instrumentach zgodnie z założeniem kolejnych edycji. Tym razem muzycy rywalizować będą w… czytaj dalej »
artysci-ktorzy-inspiruja-sie--muzyka-powazna

Artyści, którzy inspirują się... (Muzyka poważna)

Wydaje się, że muzyka rozrywkowa i muzyka poważna to dwa odrębne światy i nie można ich ze sobą łączyć. Wystarczy jednak nieco zagłębić się w dyskografie niektórych artystów, by odnaleźć wśród ich utworów te, które inspirowane są dziełami słyszanymi przez nas najczęściej tylko w filharmonii.… czytaj dalej »
koryfeusz-muzyki-polskiej-2017-vii-edycja-nagrody

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017. VII edycja nagrody

Rozpoczyna się siódma edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagroda zostanie przyznana w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa, a także w przyznawanej od ubiegłego roku - kategorii Debiut Roku. Do 10 września 2017 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można… czytaj dalej »
artysci-ktorzy-inspiruja-sie--mitologia-i-biblia

Artyści, którzy inspirują się... (Mitologia i Biblia)

W trzecim z serii artykule przyjrzyjmy się artystom, którzy postanowili odnieść się do tekstów kultury dobrze znanym wszystkim z lekcji języka polskiego i historii. Mitologia i Biblia FLEETWOOD MAC Brytyjsko-amerykański zespół założony w 1967 roku w Londynie na swojej pierwszej płycie zamieścił utwór pt. Rhiannon.… czytaj dalej »
confashion-jedzie-do-kopenhagi

Confashion jedzie do Kopenhagi

Jedna z najbardziej charakterystycznych polskich projektantek Kinga Król, która stoi za marką Confashion pokaże swoją najnowszą kolekcję wiosna / lato 2018 na międzynarodowych targach mody CIFF w Kopenhadze 9-11.0.08.2017. Wyjazd ten jest efektem współpracy projektantki z Instytutem Adama Mickiewicza, który pod marką Culture.pl promuje polski… czytaj dalej »
artysci-ktorzy-inspiruja-sie--malarstwo

Artyści, którzy inspirują się... (Malarstwo)

W poprzednim artykule zajmowaliśmy się powiązaniami muzyki rozrywkowej z literaturą. Tym razem skoncentrujemy się na innym dziale sztuki, który – wbrew pozorom – ma całkiem dużo wspólnego ze znanymi nam z radia piosenkami. Malarstwo QUEEN Wokalista zespołu – Freddie Mercury – na stałe zapisał się… czytaj dalej »

1234