Aleksander Dębicz

aleksander-debicz

Pianista

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. E. Tarnawskiej. W trakcie swojej kariery zdobył wiele nagród, m.in.: I miejsce oraz nagrodę specjalną na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie i Frankfurcie nad Odrą (2000), nagrodę specjalną X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bremie w Niemczech (2005), nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bukareszcie w Rumunii (2006), był finalistą Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Kitzingen w Niemczech (2003) oraz półfinalistą VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010).

W 2013 roku, deklasując konkurencję, zwyciężył w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest. Doskonalił umiejętności na kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów: R. Levina, A. Schiffa, A. Bonatty, A. Braginskiego, J. Jiraceka von Arnima, K. Popowej-Zydroń, A. Jasińskiego, A. Orłowieckiego i in. Koncertował zarówno w Polsce, jak i zagranicą (m.in. Niemcy, Francja, Rumunia, Włochy, Austria).

W jego interpretacjach doskonale sprawdza się zarówno oszałamiająca biegłość rodem z etiud Chopina, jak i wyrafinowany jazz; Aleksander Dębicz w swojej muzyce łączy rzadko spotykaną wirtuozerię z wpływami muzyki filmowej, jazzowej a nawet rozrywkowej.

Jego muzyczne poszukiwania obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Artysta współtworzy duety m.in. z Marcinem Zdunikiem.