Cezariusz Gadzina

cezariusz-gadzina

Saksofonista

Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie saksofonu profesora Davida Pitucha, a także belgijskie Lemmensinstituut w Leuven u Eda Bogarta oraz Królewskie Konserwatorium Muzyczne (Bruksela) u Johna Ruocco (gdzie studiował też dyrygenturę w klasie profesora Franka Shipwaya).

Artysta ma na swoim koncie wiele sukcesów (m.in. I miejsce w Europejskim Konkursie Jazzowym w Sorgues we Francji w 1993 roku czy miejsce w finale w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Hoeillart w latach 1992 i 1996). Występował na wielu światowych festiwalach (np. Festspiele – Salzburg czy Ars Musica – Bruksela) i scenach (Nowy York, Singapur, Lizbona i wiele innych). Cezariusz Gadzina był także stypendystą Rządu Belgijskiego.

Saksofonista występował jako solista m.in.: z Orkiestrą Duńskiego Radia z Kopenhagi, Orkiestrą Kameralną „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal czy Orkiestrą Kameralną „Ricercare” z Brukseli. Współpracuje również z kompozytorami muzyki współczesnej (m.in. Bogusławem Schaefferem, Krzesimirem Dębskim). Wybitny saksofonista stale koncertuje także ze swoim Triem lub Kwartetem Jazzowym. Jednocześnie związany jest z belgijskimi zespołami Blindman Saxophone Quartet oraz Saxafabra. Od 2008 roku Cezariusz Gadzina pełni funkcję dyrektora artystycznego European Saxophone Ensamble, a od 2010 jest też dyrektorem Belgian Saxophone Ensamble.  

 

 

zdjęcie: Tomasz Cibulla