Dominik Połoński - Ambasador Honorowy

dominik-polonski-ambasador-honorowy

Wiolonczelista

Ś.P. Dominik Połoński ukończył prestiżową Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie w klasie wiolonczeli profesor Natalii Szachowskiej. Jest laureatem nagród: Gloria Artis, Paszportu „Polityki”, zdobywcą Fryderyka oraz wielu innych. Zwyciężył także liczne konkursy, m.in.: im. D. Danczowskiego, Yamaha Music Foundation of Europe czy Śląskiego Turnieju Wiolonczelowego. Połoński koncertował po całym świecie w największych salach koncertowych jak Carnegie Hall (Nowy Jork) czy Auditorio Nacional (Madryt).

Uzdolniony wiolonczelista miał okazję występować z największymi sławami sceny muzycznej, m.in.: Krystianem Zimermanem, Lorin Maazel, dame Evelyn Glennie czy Agnieszką Duczmal. Wspólnie z Lucianem Berio wykonywał jego dzieła w Auditorio Nacional w Madrycie. W roku 1999 wziął udział w projekcie K. Zimermana i nagrał dla Deutsche Grammophon oba koncerty F. Chopina. Nagrywał także dla Sony Classical, Fux, Polskich Nagrań i Polskiego Radia.

Dominik Połoński prowadził klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, a także wykładał na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach muzycznych. Publikował również felietony w czasopismach muzycznych.

Choroba nowotworowa, którą przebył, uniemożliwiła artyście uczestniczenie w czynnym życiu koncertowym do 2009 roku. Od tego czasu, jako jedyny wiolonczelista na świecie, używał tylko prawej ręki do gry na tym instrumencie.  

Dominik Połoński zmarł 20 czerwca 2018 roku. 

artykuł Ewy Schreiber ku pamięci artysty