Jakub Józef Orliński

jakub-jozef-orlinski

Kontratenor

Urodzony w 1990 r. w Warszawie już jako mały chłopiec występował w chórze chłopięco-męskim Gregorianum. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie u Anny Radziejewskiej, a w latach 2015-2017 w Julliard School w Nowym Jorku u Edith Wiens.

Droga jego kariery zaczęła rozwijać się szczególnie szybko po zwycięstwach na takich konkursach jak the Metropolitan Opera National Council (2016), the Marcella Sembrich International Vocal Competition (2015) i the International Stanisław Moniuszko Vocal Competition, choć na swoim koncie ma również wiele innych znaczących nagród. Sezon 2017-2018 obfitował w m.in. debiut w Operze Frankfurckiej jako tytułowy Rinaldo G.F. Handla oraz na Festiwalu d'Aix-en-Provence jako Orimeno w Erismenie Cavallego. Jego wykonanie Vedrò con mio diletto autorstwa A. Vivaldiego zobaczyło aż 2 miliony widzów.

W 2018 roku wydał swój debiutancki album pt. Anima sacra, na którym wykonał XVIII-wieczne religijne arie w towarzystwie Il Pomo d'oro pod batutą Maxima Emelyanycheva. W roku 2019 w tym samym składzie artysta wydał swoją drugą solową płytę Facce d'amore. Wraz z zespołem w latach 2018-2020 odbył wiele międzynarodowych tras koncertowych w tym między innymi solowy debiut śpiewaka na deskach Carnegie Hall. W 2020 roku został okrzyknięty mianem Najlepszego Śpiewaka Roku według prestiżowego niemieckiego magazynu "Opernwelt".

W wolnym czasie Jakub Józef Orliński interesuje się także tańcem (breaking), na którego polu również odniósł kilka sukcesów (Red Bull BC One Poland Cypher competition, Stylish Strike - Top Rock Contest, The Style Control competition). 

Wywiad z artystą dla MEAKULTURA.pl - TUTAJ

 

Fot. Kamil Szkopik