Jan Lisiecki

jan-lisiecki

Pianista

Chociaż urodził się w Kanadzie, jest narodowości polskiej (jego rodzice emigrowali z Polski). Naukę fortepianu rozpoczął w wieku pięciu lat, a już cztery lata później zadebiutował z orkiestrą (szkołę średnią ukończył z trzyletnim wyprzedzeniem). Światowa kariera Jana Lisieckiego rozpoczęła się w 2010 roku, gdy Instytut Fryderyka Chopina wydał jego nagrania koncertów Chopina. Rok później pianista podpisał kontrakt z Deutsche Grammophon, dla którego nagrał koncerty fortepianowe Mozarta. Jego ostatni album ukazał się w styczniu tego roku i znalazły się na nim dzieła Schumanna na fortepian i orkiestrę.

Jan Lisiecki jest laureatem nagród: Révélations Radio-Canada Musique, Jeune Soliste des Radios FrancophonesLeonard Bernstein Award. Pomimo młodego wieku, artysta grywał już w największych salach koncertowych świata, m.in.: Carnegie Hall, Salle Cortot czy Kaufman Hall. Występował u boku takich orkiestr jak: National Arts Centre Orchestra, Minnesota Orchestra czy Sinfonietta Cracovia. Wykonuje również muzykę kameralną, współpracując z New Zealand String Quartet czy Penderecki String Quartet.

Uzdolniony młody pianista działa także charytatywnie – wspiera fundację Davida Fostera, Polską Organizację Humanitarną oraz Wish Upon a Star Foundation. W 2012 roku został kanadyjskim ambasadorem UNICEF.