Marek Probosz

marek-probosz

Aktor, reżyser, producent filmowy

Ukończył Państwową Wyższą Szkolę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi w 1983 roku, a w 1993 Amerykański Instytut Filmowy. Ma na swoim koncie ponad 50 zagranych ról, a wiele filmów z jego udziałem zostało docenionych na międzynarodowych festiwalach m.in. w Wenecji (Ferdydurke, reż. J. Skolimowski, 1991), Cannes czy Karlowych Warach (Ślady wilczych zębów, reż. J. Svoboda, 1984). Bardzo dużą sławę przyniosła aktorowi adaptacja Salome Oskara Wilde’a, którą napisał, wyreżyserował i w której wystąpił.

W 1987 roku Marek Probosz odbył podróż do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie American Cinematheque. Od tego czasu współpracuje z wieloma wybitnymi postaciami w kinematografii jak np.: F. Murray Abraham, Warren Beatty, Jan A. P. Kaczmarek, Darren Aronofsky, Agnieszka Holland czy Andrzej Wajda. Aktor, poza rolami polskimi i amerykańskimi, ma na koncie również role w produkcjach czeskich, niemieckich, francuskich i włoskich.

W latach 2004-2009 Probosz występował w serialu M jak Miłość, a w 2006 roku wcielił się w rolę Witolda Piłeckiego (Śmierć Rotmistrza Piłeckiego, reż. R. Bugajski, 2006). Probosz wystąpił także w filmie, w którym narratorem jest sam Liam Neeson (Love Thy Nature, 2014). W tym czasie pojawił się gościnnie w serialu Ojciec Mateusz. Wśród innych znanych produkcji z jego udziałem można wymienić m.in.: Rewers (reż. B. Lankosz, 2009), Bokser (reż. T. Blachnicki, 2012) czy Układ zamknięty (reż. R. Bugajski, 2013). Marek Probosz zajmuje się na dodatek reżyserią: stworzył dokument Jan Kott: Still Alive, film krótkometrażowy Rebel, a także YMI (pierwszy debiut w Stanach Zjednoczonych – film miał swoją światową premierę na The Other Venice Film Festival, gdzie zdobył nagrodę the Audience Choice ABBOT Award).

Probosz zajmuje się także działalnością pedagogiczną w UCLA School of Theater, Film and Television. Uczył również w Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Emerson College w Los Angeles.