Mirek Czyżykiewicz

mirek-czyzykiewicz

Poeta, kompozytor, pieśniarz, malarz

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata studiował także na ASP w Krakowie). Jako poeta debiutował wierszami w „Radarze” (1986), współpracował też z Maciejem Zembatym w III Programie Polskiego Radia (1986-87). Artysta jest Laureatem FAMY w Świnoujściu, a także zdobywcą nagrody Programu III Polskiego Radia im. M. Święcickiego (1990).

Pieśniarz reprezentował Polskę również za granicą na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (1993). Występował na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1995, 1996), na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1989, 1996), a od dwudziestu lat współpracuje ze Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, a także ze Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie.

Mirek Czyżykiewicz ma na swoim koncie pięć autorskich płyt, z czego jedna nominowana była do nagrody „Fryderyka” (Allez¸ 2005), a dodatkowo wiele innych nagrań, w których brał udział (m.in. projekt Zanim będziesz u brzegu w duecie z Hanną Banaszak, która również nominowana była do „Fryderyka”). Artysta bierze udział w licznych projektach literacko-muzycznych Jerzego Satanowskiego, współpracuje z wybitnymi polskimi muzykami (m.in.: P. Perliński, Z. Łapiński, Z. Wegehaut) oraz koncertuje w kraju i za granicą. 

 

zdjęcie: Tomek Sikora