Nasta Niakrasava

nasta-niakrasava

Wokalistka i badaczka kultur ludowych

Ukończyła szkołę muzyczną w klasie cymbałów na Białorusi. Jest dyplomową dyrygentką chórów ludowych, ukończyła Uniwersytet Pedagogiczny w Mińsku oraz studia I i II stopnia w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2015 roku jest doktorantką w Zakładzie Etnomuzykologii IM UW.

Nasta Niakrasava jest jedną z pierwszych młodych artystek białoruskich, która z tradycyjnymi pieśniami a cappella wyszła na profesjonalną scenę. W swojej praktyce muzycznej odwołuje się do tradycyjnych manier wykonawczych, które stanowią znak rozpoznawczy projektów, w które wokalistka się angażuje. W ramach zespołu Kviecień (2008–2012) rekonstruuje ludowe pieśni i tańce białoruskie, z zespołem FolkRoll (od 2007 r.) w sposób awangardowy podchodzi do interpretacji ludowej poezji, a wraz z zespołem R.U.T.A. (od 2011 r.) za pomocą tradycji tworzy sztukę zaangażowaną. Od 2010 roku prowadzi także warsztaty emisji głosu.

Laureatka wielu festiwali międzynarodowych i zdobywczyni specjalnej nagrody im. Ani Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki (2008). Wraz z zespołem FolkRoll otrzymała Grand Prix oraz specjalną nagrodę im. Czesława Niemena na XII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009". 

Fot. Joanna Strojek