Peter Jablonski

peter-jablonski

Pianista

Szwedzko-polski pianista Peter Jablonski zdobył międzynarodowe uznanie dzięki naturalnej płynności w grze oraz niesamowicie głębokiej znajomości repertuaru pianistycznego, które sprawiają, że jego występy są ponadczasowe i urzekające. Wszechstronność i unikalność artysty wraz z nadzwyczajnym poziomem zrozumienia i zgłębienia arcydzieł repertuaru fortepianowego sprawiły, że Jablonski od ponad dwudziestu pięciu lat występuje na największych scenach koncertowych na świecie. Wykonywał i nagrywał wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena, Czajkowskiego, Rachmaninowa i Bartoka, a także wszystkie sonaty Prokofiewa. 

Jako jeden z największych interpretatorów tak eklektycznego repertuaru, Jablonski występował z najważniejszymi orkiestrami jak: BBC Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Leipzig Gewandhaus, Kirov, La Scala Philharmonic, Tonhalle Zurich, Orchestre Nationale de France, NHK Tokyo, DSO Berlin, Filharmonia Warszawska, Philadelphia, Los Angeles Philharmonic i Cleveland Orchestra.

Pracował z takimi kompozytorami jak Witold Lutosławski oraz Arvo Pärt oraz intensywnie współpracował z dyrygentami, m.in.: Vladimir Ashkenazy, Valery Gergiev, Charles Dutoit, Kurt Sanderling, Esa-Pekka Salonen, Riccardo Chailly, Daniele Gatti i Myung-Whun Chung. 

Jablonski posiada w repertuarze dzieła dla niego skomponowane i jemu dedykowane jak np. Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara, dzięki któremu wygrał nagordę Orpehus za światową premierę wykonaną na Warszawskiej Jesieni. 

Obszerna dyskografia Jabloskiego zawiera m.in. nagrania dla for Decca, Deutsche Grammophon, Philips, i Altara labels. Otrzymał za nie wiele nagród, wliczając nagrodę Edisona i Grammophone Classical Music Award.