Tomasz Konieczny

tomasz-konieczny

Śpiewak operowy (bas/baryton) i aktor

Ukończył Państwową Wyższą Szkolę Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi, Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Muzyczną im. C. von Webera w Dreźnie. Jako aktor debiutował w filmie Pierścionek z Orłem w Koronie A. Wajdy w 1992 roku. Zagrał także w Nic śmiesznego M. Koterskiego czy Ogniem i mieczem J. Hoffmana. Pracował jako reżyser teatralny, reżyserując m.in. sztukę Corneilles’a Cyd (Warszawa 1996). Jest stypendystą wielu polskich i niemieckich fundacji oraz laureatem Nagrody im. Arnolda Peteresena, którą otrzymał w 2004 roku za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Na scenie operowej pojawił się w 1997 roku jako Figaro z Wesela Figara Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a w 1999 roku także w Operze w Lipsku (Kecal w Prodanej Neveście B. Smetany). Później śpiewał na scenach m.in. w Lubece, Mannheimie czy Stuttgarcie. W latach 2006-2014 występował w Operze w Düsseldorfie.

Tomasz Konieczny jest znakomitym interpretatorem dramatów Wagnera, dlatego wielokrotnie wcielał się w postaci m.in. Alberyka (Pierścień Nibelunga, Opera Niemiecka w Berlinie w 2010), Amfortasa (Parsifal, Teatr Narodowy w Pradze w 2011) czy Kurnewala (Tristan i Izolda, Opera Praska w 2010). W 2013 roku ukazały się także nagrania Pierścienia Nibelunga: pierwsza (Pentatone Classics), gdzie Konieczny wykonuje partię Wotana oraz druga (Deutsche Grammophon), gdzie śpiewa partię Alberyka. W 2014 roku wokalista zadebiutował również w Carnegie Hall w Nowym Jorku (Salome R. Straussa). Od 2009 roku artysta śpiewa w Operze Wiedeńskiej. 

 

 

zdjęcie: Klaudia Taday