Wojtek Blecharz

wojtek-blecharz

Kompozytor

Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kompozycji ukończył z wyróżnieniem w 2005 roku, natomiast w 2015 roku otrzymał tytuł doktora z tejże dziedziny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Blecharz jest laureatem nagrody w Konkursie Kompozytorskim dla Młodych Kompozytorów im. T. Bairda w 2007 roku, a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Académie Musicale de Villecroze czy Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. W 2012 roku otrzymał również nagrodę-stypendium podczas 46. Letnich Kursów Muzyki Nowej w Darmstadt, a w 2013 roku został laureatem konkursu kompozytorskiego IMPULS w Austrii. 2012 rok przyniósł artyście nominację do Paszportów „Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna”. Pracuje również, z Pawłem Mykietynem, przy organizacji festiwalu muzycznego Instalakcje przy Nowym Teatrze w Warszawie.

Twórczość tego świetnego kompozytora obejmuje m.in.: utwory orkiestrowe, kameralne, solowe, chóralne, ale także muzykę do sztuk teatralnych oraz teatru tańca. W 2013 roku skomponował i wyreżyserował swoją pierwszą operę-instalację Transcryptum. W ostatnich miesiącach muzyka Blecharza pojawiła się m.in. na festiwalach MATA (Nowy Jork), Salzburg Biennale czy Klangwerk Stadt w Berlinie.  


 

 

 

zdjęcie: Dominik Tarabański dla Magazyn Smak