Książka Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018) - OFERTA

 portrety

Autor: Max Skorwider

 

100 lat muzyki polskiej za granicą w stulecie Niepodległości Polski!

Blisko 50 autorów, ponad 200 kompozytorów, niemal 100 ilustracji

63 mini wywiady i 15 obszernych artykułów przekrojowych

 

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu najnowszy projekt Fundacji MEAKULTURA - pierwszy polski leksykon kompozytorów emigracyjnych.

Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918–2018), to pierwsza publikacja w polskiej literaturze, która zgłębia temat emigracji wśród kompozytorów XX wieku tak kompleksowo – obok twórców z kręgu muzyki poważnej przybliżając również artystów z dziedziny muzyki jazzowej i filmowej, a nawet popularnej. W pierwszych dwóch częściach znalazły się teksty popularyzatorskie, a w trzeciej fakty biograficzne z tradycyjnych leksykonów zastąpi atrakcyjna forma mini wywiadów ze specjalistami, którzy opowiedzą zarówno o twórczości, jaki i o osobowości i anegdotach z życia wybranych kompozytorów.

[...] Jest to próba przywrócenia polskiej kulturze twórczości niewystarczająco obecnej, źle obecnej, a czasami zupełnie nieobecnej. Czytelnik może być czasem zaskoczony tym, ilu nazwisk nie znał, albo też ilu nie wiązał nigdy z kontekstem emigracyjnym. [...] Jak każda dobra książka o sztuce, także i ta będzie zmuszać do rewizji własnej wiedzy i własnych przekonań, do przewartościowań i do poszukiwania nowych sposobów rozumienia artystycznej sytuacji, w jakiej jesteśmy. [...] Zostaje tylko zachęcić do lektury i obiecać, że będzie to czas dobrze wykorzystany. - Dr hab. Krzysztof Moraczewski.

 

statek

Autor: Max Skorwider

 

Autorami książki są m.in.:

bolesławska-lewandowska

Dr Beata Bolesławska-Lewandowska

Pracownik naukowy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, wydała kilka książek o muzyce. Jest opiekunem merytorycznym Stu lat muzycznej emigracji… oraz autorką rozdziału Skazani na zapomnienie? O obecności muzyki polskich emigrantów w kraju i na świecie.

 

gradowski

Dr Mariusz Gradowski

Adiunkt w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca na kierunku „Muzyka w mediach” (Collegium Civitas). Współpracownik Programu 2 Polskiego Radia (Muzyka w kadrze), NIFC (Chopinoteka), PWM (projekt 100 na 100. Muzyczne dekady wolności). Współautor rozdziału Ścieżki muzyki filmowej.

 

piotrowski

Dr Grzegorz Piotrowski

Kierownik Katedry Kulturoznawstwa w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.  Autor rozdziału Istnienia poszczególne. Kompozytorzy jazzu i rozrywki 

 

marlena

Dr Marlena Wieczorek

Muzykolog, menedżer kultury, prezes Fundacji MEAKULTURA, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013 i 2017). Autorka rozdziału Życiowe wybory, czyli o powodach i skutkach wyjazdów oraz koncepcji całej książki.

 

Oferta dla Partnera:

- logotyp na obwolucie książki;

- strona w książce poświęcona Partnerowi

- logotyp oraz informacje nt. Partnera na stronie Fundacji MEAKULTURA;

- materiały promocyjne Partnera podczas gali rozdania nagród w konkursie Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA w Warszawie (5 grudnia 2018, siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego) oraz zaproszenie na uroczystość dla 4 osób;

- 100 egzemplarzy książki, idealne na prezenty dla Klientów WPisz to

- dyplom Mecenasa Kultury Muzycznej

 

Książka będzie dystrybuowana poprzez sklep Fundacji MEAKULTURA na stronie www.mea.org.pl w liczbie 1500 egzemplarzy, a także w sklepach dystrybutora. Publikacja trafi do wielu polskich bibliotek i instytucji, zarówno w formie egzemplarza obowiązkowego, jak i darowizny.

Wydawnictwo będzie promowane na stronach i w mediach społecznościowych Fundacji MEAKULTURA oraz wszystkich Partnerów, Patronów i Mecenasów projektu.

 

Dodatkowe informacje o książce:

Koncepcja i opracowanie: dr Marlena Wieczorek

Opieka merytoryczna: Beata Bolesławska-Lewandowska, Polska Akademia Nauk

Ilustracje: dr Max Skorwider

Wydawca książki: Fundacja MEAKULTURA, w ramach kampanii społecznej Save the Music

Książka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ("Muzyczny ślad")

Część tekstów do książki powstało w ramach stypendium twórczego MKiDN dla dr Marleny Wieczorek.

Mecenasi:Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, beginning | creative collaboration agency

Patroni: MEAKULTURA.pl, POLMIC, Instytut Polski w Duesseldorfie.

 

ksiazka-sto-lat-muzycznej-emigracji-kompozytorzy-polscy-za-granica-1918-2018-oferta

Opublikowano: 2018-11-12