Wydaje się, że muzyka rozrywkowa i muzyka poważna to dwa odrębne światy i nie można ich ze sobą łączyć. Wystarczy jednak nieco zagłębić się w dyskografie niektórych artystów, by odnaleźć wśród ich utworów te, które inspirowane są dziełami słyszanymi przez nas najczęściej tylko w filharmonii.
THE DOORS
W utworze The Hyacinth House zamieszczonym na płycie L. A. Woman Jim Morrison mówi o swojej samotności. W pewnym momencie usłyszeć można fragment Poloneza As-dur op. 53 (zwanego Heroicznym) Fryderyka Chopina. Być może artysta próbował w ten sposób podnieść samego siebie na duchu? Nie dowiemy się tego chyba nigdy, ponieważ Jim Morrison umarł w 3 miesiące po wydaniu albumu.
QUEEN
Mówiąc o inspiracjach muzyką poważną, trudno nie wspomnieć o Freddie’m Mercurym. Już sam jego pseudonim (naprawdę nazywał się Farrokh Bulsara) jest hołdem złożonym Chopinowi – Freddie to zdrobnienie imienia Fryderyk. Na album The Works wokalista napisał utwór It’s a Hard Life, którego początkowe słowa są śpiewane na melodię sławnej arii Vesti la giubba z opery Ruggiero Leoncavallo pt. Pajace. W teledysku do piosenki muzycy występują natomiast w strojach, które wyglądają na skradzione z operowej garderoby.
PROCOL HARUM
Brytyjska grupa rockowa rozpoczęła swoją karierę wydaniem w 1967 utworu, który szybko podbił listy przebojów. Wstępem do ballady A Whiter Shade of Pale jest solo wykonane na organach Hammonda. Nawiązuje ono do Arii na strunie G z III suity orkiestrowej D-dur J. S. Bacha – melodia nie jest dokładnie cytowana, lecz pojawia się ze zmianami.
(od 2:03:38)
STING
Artysta jest znany ze swojego zainteresowania muzyką poważną. Próbuje swoich sił jako lutnista, wspólnie z Edinem Karamazovem wykonywał nawet dzieła Johna Downlanda. W piosence pt. Russians muzyk wykorzystał fragment Romansu z suity Porucznik Kiże op. 60 Siergieja Prokofiewa.
(od 4:10)
PET SHOP BOYS
Brytyjski duet rozpoczął karierę w latach 80. i jest znany z wykonywania muzyki synth-pop i dance-pop. W 1993 roku Pet Shop Boys wydali piosenkę Go West, która w zabawny sposób wykorzystuje strukturę harmoniczną sławnego Kanonu D-dur Johanna Pachelbela.
Aleksandra Szyguła