Nagroda Związku Kompozytorów Polskich dla Marleny Wieczorek i Fundacji MEAKULTURA

Prezeska naszej Fundacji Marlena Wieczorek otrzymała Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich! Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ktoś docenił nasze starania i wkład w polską edukację muzyczną.

Przedstawiamy artykuł Polskiej Agencji Prasowej na temat tego wydarzenia (https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/marlena-wieczorek-i-fundacja-meakultura-z-nagroda-zwiazku-kompozytorow-polskich):

Marlena Wieczorek i Fundacja Meakultura otrzymały nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w edukacji muzycznej. Uroczystość wręczenia wyróżnienia ma odbyć się podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Wiadomość o przyznaniu Fundacji Meakultura i jej prezesce Marlenie Wieczorek nagrody Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w edukacji muzycznej przekazano w środowym komunikacie. „Za kreatywność i konsekwencję w działaniach na rzecz edukacji muzycznej, w tym za niebanalne projekty realizowane w ramach kampanii społecznej Save the Musić, a w szczególności za wydaną w 2023 roku książkę „Muzyka dla myślących. Przewodnik po stereotypach muzycznych” – podkreślono w uzasadnieniu.

Według Związku Kompozytorów Polskich, uroczystość wręczenia nagrody ma odbyć się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Jak przypomniano, Marlena Wieczorek jest ekspertką z zakresu kultury muzycznej, muzykolożką. „Napisała rozprawę doktorską o życiu i twórczości polskiego kompozytora emigracyjnego – Romana Maciejewskiego, opublikowała szereg artykułów i trzy książki. Jest menedżerem kultury oraz pomysłodawczynią wszystkich projektów fundacji Meakultura. Jurorka „Paszportów Polityki” oraz „Koryfeuszy Muzyki Polskiej”, organizatorem Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”, autorem programów studiów podyplomowych” – czytamy.

Dodano, że fundację Meakultura „tworzą ludzie z różnych środowisk, których łączy miłość do muzyki i chęć jej promowania na wielorakich płaszczyznach w jak najbardziej oryginalny, ale też profesjonalny sposób”. „Organizacja skupia w swoim gronie specjalistów z dziedziny szeroko pojętej kultury, w szczególności muzycznej. Są to osoby o bogatym doświadczeniu zawodowym – muzykolodzy, muzycy, pedagodzy, edukatorzy, publicyści – którzy od lat pracując na rzecz środowiska muzycznego, na co dzień spotykają się z deficytami w postaci braku zakrojonych na szeroką skalę działań mających wspierać edukację muzyczną społeczeństwa. W ramach działań edukacyjnych organizacja może poszczycić się wieloletnim zaangażowaniem w szkolenie młodych adeptów dziennikarstwa muzycznego” – podsumowano. (PAP)

autorka: Daria Porycka