Sięgając poza granice

Erlendis Quartet to zespół złożony z czterech młodych gitarzystów: Anny Chorążyczewskiej, Adriana Furmankiewicza, Wojciecha Jurkiewicza i Karola Mruka. Kwartet powstał w październiku 2013 roku w Poznaniu. To jeden z nielicznych tego typu zespołów, zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Wszyscy członkowie kwartetu to wielokrotni laureaci konkursów gitarowych. Erlendis Quartet jest zespołem nietuzinkowym – połączeniem czterech, całkowicie różnych charakterów, które jednocześnie wspaniale się dopełniają. Wszyscy artyści są absolwentami klasy gitary prof. Łukasza Kuropaczewskiego oraz prof. Piotra Zaleskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Łukasz Kuropaczewski był pomysłodawcą założenia zespołu, choć równie duży wkład w rozbudzenie pasji do muzyki kameralnej miał Karol Marianowski, wiolonczelista, członek Meccore String Quartet, u którego gitarzyści również pobierali regularne lekcje.

Zespół występował początkowo pod nazwą Poznański Kwartet Gitarowy. Określenie artystycznej tożsamości wymagało jednak znalezienia unikalnej drogi, a co za tym idzie nowej nazwy. Artyści ogłosili nawet konkurs wśród swoich znajomych. Wygrała nazwa „Erlendis”, co w języku islandzkim oznacza „poza granicami”. Przyświecająca przy wyborze idea okazała się doskonale oddawać cel, który przyświeca zespołowi – przekraczanie pewnych barier, granic, poszukiwanie odmiennej drogi, wytyczanie nowych ścieżek. Ukryty w nazwie horyzont odległej Islandii, czyli tajemniczego, zamkniętego, dalekiego lądu zachęca do poznania czegoś, co może nie jest słuchaczowi znane, bliskie i oczywiste. Unikatowa nazwa zespołu wyraża więc istotę muzycznej filozofii zespołu. Najważniejsze jest bowiem dla nich dotarcie do szerokiego grona odbiorców, unikanie podążania utartymi ścieżkami i znanymi wszystkim schematami.

 

erlendis

 

Ambicja oraz wysoko stawiane cele znalazły także wydźwięk w doborze repertuaru kwartetu. Wśród wykonywanych przez nich utworów nie ma jedynie typowego programu przeznaczonego na cztery gitary. Muzycy poszerzają swoje twórcze przestrzenie dokonując transkrypcji utworów muzyki klasycznej, przeznaczonych m.in. na kwartet smyczkowy lub skład orkiestrowy. Jak sami mówią, nigdy nie wykonaliby takich utworów, gdyby nie byli członkami kwartetu – aranżacja na mniejszy skład byłaby niepełna i nieoddająca istoty wielu kompozycji. Zespół sięga do muzyki dawnej (np. Vivaldi, Bach), klasycznej i współczesnej, ale także, co ciekawe, do muzyki nieco bardziej rozrywkowej, jak choćby utwory Piazzolli czy Stinga. Na bogaty program zespołu wpływają również odmienne osobowości artystyczne muzyków. Karol jest miłośnikiem muzyki współczesnej, Adrian uwielbia wykonywać muzykę dawną i romantyczną, Wojciech pasjonuje się muzyką hiszpańską, a tango i różne formy taneczne to ulubione przestrzenie muzyczne Anny. Zderzenie czterech tak odmiennych temperamentów przynosi wspaniałe artystyczne efekty.

Muzycy kwartetu są doceniani w środowisku artystycznym w Polsce i za granicą, o czym świadczą m.in. kompozycje napisane specjalnie dla nich przez Piotra Mossa, Wojciecha Michno, Andrzeja Henryka Bączyka, Aleksandrę Chmielewską i  Ryszarda Lubienieckiego.

Na uwagę zasługuje także sposób pracy kwartetu i ich filozofia muzyki. Często pobierają oni lekcje nie tylko u profesorów gitary, ale także u specjalistów w zakresie kameralistyki. Wszystko po to, aby jak najbardziej zbliżyć się do ideału wykonania, przyjrzeć się danej kompozycji z odmiennych punktów widzenia. Jest to bardzo potrzebne i artystycznie rozwijające szczególnie wtedy, kiedy artyści wykonują utwory w oryginale przeznaczone na inny skład. Jak podkreślają, jest to za każdym razem wspaniałe i niezwykle odkrywcze doświadczenie. Pracowali już z tak wielkimi autorytetami jak Marek Moś, Jose Maria Florencio, Natalia Prischepenko, Krzysztof Polonek, Avi Avital, Hariolf Schlichtig, Dirk Mommertz, Heime Müller, Piet Kuijken oraz Belcea Quartet.

O znaczących osiągnięciach zespołu świadczą liczne nagrody w prestiżowych konkursach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Cremonie, I miejsce oraz Nagroda Publiczności w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu, Nagroda Specjalna podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Kerkrade, czy II miejsce w Turnieju Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy. Stale rosnący poziom artystyczny zespołu sprawia, że są coraz częstszymi gośćmi na uznanych festiwalach muzyki kameralnej i gitarowej.

Od niemal dwóch lat związani są z Królewską Akademią w Kopenhadze, gdzie podjęli studia podyplomowe w zakresie muzyki kameralnej. Są pierwszym kwartetem gitarowym w historii w prestiżowej klasie Soloist. Na studiach, artyści pracują pod opieką Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena (były prymariusz Danish String Quartet). W lipcu tego roku, artyści planują powrót do kraju i kontynuację muzycznej kariery w Polsce. Kolejne koncerty Erlendis Quartet będą miały miejsce w maju tego roku w Poznaniu oraz Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Następnie zespół wyjeżdża w tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W lipcu i sierpniu powróci do Polski, gdzie zagra m.in. cykl koncertów podczas festiwalu Akademia Gitary.

Pozostaje tylko życzyć dalszego, tak wspaniałego rozwoju tym młodym artystom. To bardzo budujące, że cały czas powstają i istnieją takie zespoły jak Erlendis Quartet, pełne entuzjazmu i wytrwałości w dążeniu do celu. Oby mogli jak najdłużej przekazywać swojej publiczności piękno i bogactwo muzyki!

 

Idalia Kurowska