Już 14 września, w 103. rocznicę urodzin patrona, w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych artystów z całego świata, każdego roku grających na innych instrumentach zgodnie z założeniem kolejnych edycji. Tym razem muzycy rywalizować będą w specjalnościach: skrzypce, altówka i obój.
Organizatorzy odnotowali również rekordową jak dotąd ilość 144 zgłoszeń! Chętni do udziału w konkursie pochodzą nie tylko z Polski, ale również spoza jej granic, m. in. Izraela, Japonii, Singapuru, Brazylii i USA. Czekają na nich atrakcyjne nagrody (zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tysięcy złotych) oraz pamiątkowe statuetki. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem znakomitego oboisty, prof. dr hab. Tomasza Miczki z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Tak o Michale Spisaku i jego muzyce mówi prof. dr hab. Zygmunt Tlatlik, od 2006 roku dyrektor artystyczny festiwalu, również pedagog katowickiej Akademii Muzycznej:
Myślę, że przede wszystkim Michał Spisak może być wzorem niezwykłej pasji muzycznej, ogromnej determinacji, pokonywania własnych ograniczeń. Taka pasja może być dziś wzorem dla wielu młodych ludzi – tak artystów, jak i osób niezwiązanych ze środowiskiem twórczym. Dla mnie fenomenem jego muzyki jest jej klarowność, przejrzystość, wyraźne centra tonalne, ale nade wszystko to, iż jest to muzyka życia, zawierająca jego rytm. To muzyka nieustającej wewnętrznej pulsacji, wibracji, przez które przepływa nieustanny strumień radości i entuzjazmu – imponuje mi to zwłaszcza w kontekście biografii Spisaka i jego życia obarczonego ciężką chorobą.
XI edycja otwiera nową dekadę w historii dąbrowskiego konkursu – w związku z tym na publiczność czekają zmiany: po raz pierwszy III etap – finałowy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego – zrealizowany będzie w formie trzech wieczornych koncertów, dostępnych dla publiczności za okazaniem bezpłatnych wejściówek możliwych do odebrania w kasie Pałacu Kultury Zagłębia – mówi ponownie prof. Tlatlik.
Konkurs tradycyjnie rozpocznie uroczysty koncert w dniu narodzin Michała Spisaka, podczas którego publiczność będzie miała okazję wysłuchać Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą znakomitego młodego dyrygenta z Singapuru, Boon Hua Liena. Wielbicieli wielkiej pianistyki z pewnością zachwyci gra Anny Góreckiej. Zgodnie z tradycją konkursu zaprezentuje się również laureat poprzedniej edycji – koncert swą grą uświetni trębacz Aleksander Kobus.
Kalendarium wydarzeń XI edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej 2017 (całość konkursu odbędzie się w Pałacu Kultury Zagłębia):
14.09 – Koncert Inauguracyjny
15-16.09 – I etap przesłuchań
17-19.09 – II etap przesłuchań
20-22.09 – III etap przesłuchań z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej
23.09 – uroczyste wręczenie nagród oraz Koncert Laureatów
Twórca Hymnu Olimpijskiego urodził się w Dąbrowie Górniczej
Michał Spisak (1914-1965) – patron konkursu
…myślę stale o Zagłębiu i Dąbrowie Górniczej,
bo przecież nie zapomina się nigdy
swego rodzinnego miasta
(słowa Michała Spisaka z listu do Jana Ziemby)
W 1955 roku w Konkursie na nowy Oficjalny Hymn Olimpijski Grand Prix zdobył Michał Spisak, polski kompozytor urodzony w Dąbrowie Górniczej. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie spisakowskiego „Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956 r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.
Michał Spisak urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Niedowład nóg doznany po paraliżu dziecięcym przezwyciężyła bezgraniczna pasja do muzyki. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 roku dyplom z odznaczeniem. W ślad za tym Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu.
Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka. Dyrygowała jego pierwszymi paryskimi utworami, często demonstrowała je na swoich wykładach, przyczyniła się do przedłużenia stypendium francuskiego. Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w roku 1939 zatrzyma go we Francji, jako w drugiej ojczyźnie, a Paryż stanie się miejscem działań twórczych do końca życia. Tam powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.
Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany – zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących spośród polskich kompozytorów młodego pokolenia. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Skomponował m.in.: „Toccatę na orkiestrę”, „Symfonię concertante nr 1”, „Divertimento”, „Koncert na fagot i orkiestrę” czy „Suitę na dwoje skrzypiec”.