100 lat muzyki polskiej za granicą w stulecie Niepodległości Polski!
Blisko 50 autorów, ponad 200 kompozytorów, niemal 100 ilustracji
63 mini wywiady i 15 obszernych artykułów przekrojowych
Mamy zaszczyt przedstawić Państwu najnowszy projekt Fundacji MEAKULTURA – pierwszy polski leksykon kompozytorów emigracyjnych.
Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918–2018), to pierwsza publikacja w polskiej literaturze, która zgłębia temat emigracji wśród kompozytorów XX wieku tak kompleksowo – obok twórców z kręgu muzyki poważnej przybliżając również artystów z dziedziny muzyki jazzowej i filmowej, a nawet popularnej. W pierwszych dwóch częściach znalazły się teksty popularyzatorskie, a w trzeciej fakty biograficzne z tradycyjnych leksykonów zastąpi atrakcyjna forma mini wywiadów ze specjalistami, którzy opowiedzą zarówno o twórczości, jaki i o osobowości i anegdotach z życia wybranych kompozytorów.
[…] Jest to próba przywrócenia polskiej kulturze twórczości niewystarczająco obecnej, źle obecnej, a czasami zupełnie nieobecnej. Czytelnik może być czasem zaskoczony tym, ilu nazwisk nie znał, albo też ilu nie wiązał nigdy z kontekstem emigracyjnym. […] Jak każda dobra książka o sztuce, także i ta będzie zmuszać do rewizji własnej wiedzy i własnych przekonań, do przewartościowań i do poszukiwania nowych sposobów rozumienia artystycznej sytuacji, w jakiej jesteśmy. […] Zostaje tylko zachęcić do lektury i obiecać, że będzie to czas dobrze wykorzystany. – Dr hab. Krzysztof Moraczewski.
Osoby zainteresowane zakupem książki prosimy o maila na adres kontakt@fundacjameakultura.pl
Więcej o publikacji: http://fundacjameakultura.pl/projekt/ksiazka-sto-lat-muzycznej-emigracji-kompozytorzy-polscy-za-granica-1918-2018-26