Witamy nowego Ambasadora – Dominika Połońskiego!

Dominik Połoński, wybitny wiolonczelista, dołączył do grona naszych Ambasadorów!

Ukończył prestiżową Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie w klasie wiolonczeli profesor Natalii Szachowskiej. Jest laureatem nagród: Gloria Artis, Paszportu „Polityki”, zdobywcą Fryderyka oraz wielu innych. Zwyciężył także liczne konkursy, m.in.: im. D. Danczowskiego, Yamaha Music Foundation of Europe czy Śląskiego Turnieju Wiolonczelowego. Połoński koncertował po całym świecie w największych salach koncertowych jak Carnegie Hall (Nowy Jork) czy Auditorio Nacional (Madryt).

Miał okazję występować z największymi sławami sceny muzycznej, m.in.: Krystianem Zimermanem, Lorin Maazel, dame Evelyn Glennie czy Agnieszką Duczmal. Wspólnie z Lucianem Berio wykonywał jego dzieła w Auditorio Nacional w Madrycie. W roku 1999 wziął udział w projekcie K. Zimermana i nagrał dla Deutsche Grammophon oba koncerty F. Chopina. Nagrywał także dla Sony Classical, Fux, Polskich Nagrań i Polskiego Radia.

Obecnie Dominik Połoński prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, a także wykłada na ogólnopolskich i między narodowych kursach muzycznych. Publikuje również felietony w czasopismach muzycznych.

Choroba nowotworowa, którą przebył uniemożliwiła artyście uczestniczenie w czynnym życiu koncertowym do 2009 roku. Od tego czasu jako jedyny wiolonczelista na świecie używa tylko prawej ręki do gry na tym instrumencie.