Patronuj (MEA)kulturze

Posługując się definicją Słownika Języka Polskiego PWN, za patrona można uznać osobę „świętą lub bóstwo opiekuńcze, któremu oddano w opiekę jakiś kraj, obiekt osobę lub grupę” albo „zasłużoną i zwykle nieżyjącą osobę, której imię nadawane jest jakiejś instytucji lub jakiemuś miejscu”.[1] Definicje te wykluczałyby możliwość bycia patronem przez zwykłe osoby, ale z pomocą przychodzi nam jeszcze jedno określenie: „[patron to] osoba lub instytucja opiekująca się kimś czymś”.[2] Piszemy o tym dlatego, że od niedawna pojawiła się możliwość zaopiekowania się… nami. Wszystko za sprawą portalu Patronite.pl.

Patronie to strona, której celem jest wspieranie pasji i talentów poprzez dobrowolną pomoc pieniężną innych zarejestrowanych na stronie osób. Twórcom strony zależało przede wszystkim na budowaniu relacji, dlatego wpłaty są regularne, a beneficjentem nie jest jedynie twórca, ale i darczyńca, który otrzymuje coś „w zamian” (np. spotkanie z twórcą, wejście na backstage koncertu).

Dlaczego?

Naszą pasją jest muzyka – zależy nam, żeby docierała do serc jak największej liczby słuchaczy, poruszała i skłaniała do przemyśleń – niestety takiej muzyki, w całym codziennym natłoku dźwiękowym, jest niewiele. Save the Music chce promować wartościową muzykę, edukować ludzi w każdym wieku i zwracać uwagę na to, że muzyka nie jest tylko tłem. Jesteśmy jednak fundacją, więc żeby tego dokonać, potrzebujemy środków finansowych. Państwo niestety niechętnie wspiera mniejsze organizacje pozarządowe, a pozyskiwanie funduszy jest pracochłonne i rzadko przynosi zamierzony efekt. Możemy zrobić tyle dobrego! Patronite jest dla nas wielką szansą. Dla Was może być powodem do dumy.

Jak to działa?

Patroni (darczyńcy) wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, którzy wykorzystują środki na zaplanowane cele. Daje to Autorom możliwość rozwoju, a Patronom oryginalne usługi, ale przede wszystkim satysfakcję z wspierania kultury! Dla naszych przyszłych Patronów przygotowaliśmy między innymi specjalne naklejki, pocztówki i paczki-niespodzianki.

Dodatkowo warto wspomnieć, że rejestracja i korzystanie z portalu są całkowicie bezpłatne. Nie ma żadnych ukrytych opłat. Zostanie Patronem nie wiąże się z długoterminowym zobowiązaniem do wpłat – najkrótszy czas subskrypcji to trzy miesiące, więc jeśli po tym czasie nie będziecie chcieli już nas wspierać, można po prostu zrezygnować.

Na co potrzebne są nam pieniądze?

Założone przez nas cele są wielopłaszczyznowe, ponieważ obejmują zarówno działania popularyzatorskie (prowadzenie strony i bloga), edukacyjne (warsztaty), wydawnicze (książki), jak i społeczne (organizacja festiwalu, akcje społeczne). Każde pole wymaga jednak odrębnych nakładów finansowych. Część z nich może być dofinansowana ze środków państwowych, ale większość niestety nie. Wasze wsparcie czyni Was więc nie tylko Patronami, ale przede wszystkim Współorganizatorami.

 

Odwiedźcie naszą stronę na Patronite: https://patronite.pl/savethemusic. Prześledźcie nasze cele i sami zdecydujcie czy warto nas wspierać. Może warto przeznaczyć chociaż 5 zł miesięcznie na kulturę?

[1] https://sjp.pwn.pl/slowniki/patronowa%C4%87.html, [dostęp: 01.07.17].

[2] Ibid.